Przypomnienie hasła
Na podany adres e-mail, który podałeś przy zakładaniu konta wyślemy hasło.
adres email:
Zaloguj się
login:
hasło:
PROFIL STOPNIA I-GO:
- KONTO BEZPŁATNE
- UMOŻLIWIA DOKONYWANIE ZAKUPÓW NA PORTALU
- UMOŻLIWIA KORZYSTANIE Z KOMUNIKATORÓW: VIDEO CZAT, FORUM ORAZ BLOGA
- UMOŻLIWIA PREZENTACJĘ SWOJEJ TWÓRCZOŚCI W SPOŁECZNOŚCI FORMWELL.PL
- PROFIL WIDOCZNY PO WYSZUKANIU PRZEZ WYSZUKIWARKĘ
CHCESZ ZAŁOŻYĆ PROFIL STOPNIA I-GO - NACIŚNIJ zarejestruj

JEŻELI JESTEŚ ARTYSTĄ, PROJEKTANTEM, ARCHITEKTEM, ZAPRASZAMY DO ZAŁOŻENIA PROFILU STOPNIA II-GO. KORZYŚCI Z ZAŁOŻENIA PROFILU
- PODPISANIE UMOWY HANDLOWEJ Z PORTALEM
- SPRZEDAŻ SWOICH PRAC
- PREZENTACJA I PROMOCJA SWOJEJ TWÓRCZOŚCI NA STRONACH PORTALU I POZA PORTALEM
- KORZYSTANIE Z KOMUNIKATORÓW: VIDEO CZAT (TAKŻE ORGANIZOWANIE), FORUM ORAZ BLOGA
- DOKONYWANIE ZAKUPÓW NA PORTALU
- KONTO BEZPŁATNE
CHCESZ ZAŁOŻYĆ PROFIL STOPNIA II-GO - NACIŚNIJ zgłoś się

Dostrzec zwyczajne miejsca obok nas - wystawa fotografii Janusza Wojcieszaka

Janusz Wojcieszak fotografią zajmuje się od 1965 roku. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w USA i w Polsce. W zdjęciach utrwala pejzaże, przyrodę i architekturę. Swoją zdolność uważnej i nieprzerwanej obserwacji ćwiczy realizując projekty fotografii krajobrazowej, kontemplując światło oferowane przez naturę. Być może właśnie te ćwiczenia pozwoliły mu dostrzec i uchwycić to, co przez innych pozostało niezauważone. Podzieli się swoimi pracami podczas wystawy "Miejsca obok nas", której otwarcie odbędzie się w środę 8 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Historii Katowic.

 

"Miejsca obok nas zdają się mieć własny rytm i czas. Gdy wreszcie zobaczymy, dostrzeżemy, zrozumiemy, często tych miejsc już po prostu nie ma. Zostają jako wspomnienia w naszej pamięci, zostają też – na szczęście – na fotografiach.

Nieistniejącą już hutę cynku „Uthemann” fotografowałem od roku 2004, przez blisko 10 lat. Walcownię blach cynkowych huty „Bernhardi” miałem okazję fotografować w roku 2013. Pomimo licznych kradzieży i dewastacji, budynek walcowni wraz z blisko 100-letnimi maszynami ocalał. Znalazł nowego właściciela. Można mieć nadzieję, że nie spotka go los huty „Uthemann”.

W Szopienicach pierwsza huta cynku – „Wilhelmina” – powstała w roku 1834, potem kolejne huty, w tym również huta ołowiu. (...) Co zostało w Szopienicach po hutnictwie metali kolorowych? Skażona ziemia, schorowani ludzie, nieciekawe wspomnienia. To wydaje się oczywiste. Ale są też inne spojrzenia na tradycję hutniczą Szopienic – to Izba Tradycji Hutniczej, to Stowarzyszenie na rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Szopienicach, to wiele innych inicjatyw byłych hutników.

Chciałbym, aby moje fotografie przywołały wspomnienia nieistniejących zakładów, miejsc ciężkiej i niebezpiecznej pracy, ale też zwykłych miejsc obok nas, których może nie należało tak doszczętnie likwidować. 180. rocznica powstania pierwszej huty cynku w Szopienicach jest dobrą do tego okazją."


                                                                                                                                             Janusz Wojcieszak

 
Wystawa trwa do 9 lutego 2014 roku.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.mhk.katowice.pl.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013